reede, 10. aprill 2009

Kuues nädal - helisev muusika

Seekord sukeldume helide maailma. Selle teemaga läheb kokku ka Tiigrihüppe haridustehnoloogi Ingrid Maadvere ajaveebi postitus “Kuidas leida tasuta muusikat?“.
  • Tutvume uue tehnoloogiaga nagu taskuhääling (rohkem tuntud ingliskeelse mõiste podcast all). See võimaldab võimaldab tellida internetist erinevaid heli- ja videosalvestusi ning neid endale alla laadida. Taskuhääling sarnaneb natuke ajaveebidele — kui ajaveebis on sissekanded ajalises järjekorras, siis taskuhäälingus on erinevad episoodid ajalises järjekorras ning kuulaja saab teda huvitavad episoodid alla laadida (sõltuvalt seadistusest võib arvuti seda ka automaatselt teha). Viimasel paaril aastal on taskuhääling mujal maailmas väga populaarseks saanud ning leidub tuhandeid haridusteemalisi podcaste. Neid avaldavad nii huvilised, meediaettevõtted kui ka haridusasutused.
  • Eestikeelsetest podcastidest võib välja tuua R2 ja Kuku raadiosaadete salvestused.
  • Podcastide kuulamiseks paigaldada iTunes tarkvara.
  • Seejärel katsetada podcastide tellimist näiteks R2 podcastide lehel — iTunes tarkvara olemasolul piisab seal vaid soovitud podcasti lingi järel iTunes ikoonile vajutamiseks (noodi ja CD-plaadiga ikoon).
  • iTunes programmi kaudu saab leida juba tuhandeid võõrkeelseid hariduslikke podcaste.
  • Kui teiste taskuhäälinguga on tutvutud, siis tuleb proovida oma helisalvestusi internetis jagada. Päris podcasti tegemiseni me sel nädalal ei lähe.
  • Selle asemel katsetame VoiceThread keskkonda. See võimaldab üles laadida pildi või mõne muu faili ning lisada sellele audiosalvestuse.
  • Praktiline ülesanne: on teha oma kodu või töökoha aknast foto, laadida üles ning salvestada selle juurde teile aknast avaneva vaate kirjeldus. VoiceThread kasutamisel saate abi juhendist, mille on koostanud Katrin Saks.
  • Nädala kokkuvõtteks jälle reisikiri ajaveebi. (VoiceThread toetab vistutamist (ingl. k. embedding), seega seal loodud helisalvestusi on võimalik ka ajaveebi postituste sisse panna. Oma tehtud VoiceThread selle nädala reisikirja sisse vistutada. Kui see kuidagi ei õnnestu, siis piisab ka lihtsalt lingi tegemisest salvestusele.
Laadisin iTunes tarkvara arvutisse. Lisasin oma Netvibses podcastide lehti. Tundub, et tuleb endale asjad süsteemi panna. Üritan seda teha Netvibes voogude kogumina. Siin on mu avalik vookogu. Mu blogide kogu olen sinna blogisid kogunud, kuid selle avalikuks muutmist pole ma veel uurinud. Kuna Netvibest kasutan ammu, siis ma ei mäletagi, kas see oli kohe vaikimisi eraleht;) Usun küll, et selle ka avalikuks saab muuta. Tülikas on mul endal võõras arvutis seda kasutada, alati passwordiga sisse logida.

3 kommentaari:

Tii@ ütles ...

Tere, Margit!

Hakkasin ka täna 6. nädala kodutööga tegelema. Podcastide teema on mulle uus, pole varem nendega kokku puutunud. Mulle meeldib Sinu podcastide vookogu leht. Saan aru nii, et iTunes programmi kasutades tõmbad saate arvutisse, vookogu kasutades aga kuulad otse netist.
Tegin omale ka Netvibes keskkonda konto (http://www.netvibes.com/salmik), sisu ootab veel lisamist.
Värvilisi munapühi!

tervitades Tiia

Margit Lindau ütles ...

Tere, Tiia!
Kui ma algul kogusin Netvibes´isse lihtsalt erinevate ajalehtede uudiseid, siis praeguse koolituse käigus olen saanud vookogu kasutamiseks häid ja sisukaid mõtteid. iTunes ´i olin laadinud ja läksin raadiote rss-ide lehele ja lisasin rss-d sealt.

Rõõmsaid munadepühi sullegi!

Varje ütles ...

Sa oled ikka Margit super! Kuidas sul ikka jagub energiat nende uute e-asjadega ennast kurssi viia ja kasutada. Väga tubli ikka oled:)